7 tipů, jak vybrat dárek, který opravdu potěší

Zažíváte každý rok předvánoční horečku, která za chvíli nejspíš propukne (už propukla?) nebo si užíváte a v klidu se připravujete na vánoce?

Těšíte se nebo propadáte panice, co zase budete vymýšlet…?

Možná se vám někdy stalo, že jste koupili a darovali nevhodný dárek.
Nebo třeba vy sami jste dostali něco, co vás příliš (nebo vůbec) nenadchlo… Je to na houby že?
Ať je to tak nebo tak, obdarovaný z toho nejspíš nemá dobrý pocit a ve finále ani darující, pokud mu na obdarovaném záleží.

Zkuste si něco představit...

Jste vzrušeni očekáváním, těšíte se. A pak na to, co jste dostali, koukáte jako by vám uletěly včely. Stalo se vám to někdy? Mně jo…


Byla jsem napnutá jako kšandy. Mělo to být velké překvapení.

Řekli mi, že je to fakt super věc. Zároveň ve mně ale vzrůstaly obavy (jo, fakt jsem se začínala bát, co to bude). Prý, kdyby se mi to náhodou nelíbilo, tak to potom nějak vyřešíme (tzn. dostanu peníze).

Bohužel, moje obavy se naplnily. Nejdříve jsem to nějak nechápala, pak se cítila zklamaná. Překvapení nemusí být holt vždy to nejlepší řešení. Víte, co jsem dostala? Mechanický mop na vytírání podlahy. No kdo by nechtěl na narozeniny dostat smeták??!! 

Raději spíše zažíváme toto, že?

Potěšení a nadšení v očích obdarovaného. Úsměv na jejich tváři. Radostnou euforii. Radost z nečekaného překvapení. Ideálně, pokud bude o dárku mluvit ještě několik měsíců!?

Tady je pár tipů, jak na výběr dárků

1. Komu je dárek určen? Představte si osobu, které chcete koupit dárek.

Kdo to je? Jak dobře ho znáte? Víte, jaký je, co má rád, co ho baví? Jaké jsou jeho koníčky? Má nějakou osobní vášeň? Dokáže s pro něco nadchnout? Nebo moc dárky neumí přijímat? (jo, i tohle samozřejmě hraje svou roli…ne každému se zavděčíte sebevětším překvapením). Klidně si všechny ty záliby napište. Protože pak se vám to může spojit a napadne vás něco, na co byste jinak prostě nepřišli. Pokud ho znáte méně, zkuste zjistit něco od známých, třeba jen tak, mimochodem.

2. Pro jakou příležitost dárek pořizujeme.

Jsou to narozeniny? Svátek? Vánoce? Nebo něco jiného? Dárek je potřeba tomu trochu přizpůsobit. Třeba narozeniny jsou takové více osobní a může se to pojmout třeba i vtipně. Vánoce jsou naopak asi trochu více rodinná záležitost, takže to klidně může být dárek pro celou rodinu, pokud ho využijí všichni.

3. Vcítit se do dané osoby, do jeho potřeb.

Zůstaňme u konkrétního člověka. Co by vám na jeho místě udělalo radost? Dívá se rád na filmy? Nebo je vášnivý včelař? Pokud znáte jeho potřeby nebo koníčky, máte z poloviny vyhráno. Pokud víte, jaké pocity se v dotyčném spouštějí, klidně toho využijte. Toto mi přijde asi jako nejdůležitější.

4. Skvělé je si zapisovat nápady průběžně.

Třeba pak 99% nepoužijete, ale může tam být i něco, co se bude hodit. Já to dělám už pár let. A ruku na srdce, dlouho nám to většinou v paměti nezůstane.

5. Můžete taky vymyslet dárek s někým dohromady.

Výhoda je, že na to nejste sami. Víc hlav víc ví…Zeptejte se třeba její/jeho kamarádky/kamaráda. Ti ví často nejvíc… ?

6. Můžete dárkem reagovat na jeho současnou situaci.

Třeba by se v novém bytě krásně vyjímaly designové hodiny. Nebo se málo vidí s rodinou a tak by nejvíc potěšil obrázek od malé vnučky.

7. Můžete taky sledovat, čím si sám dělá radost.

Co si dotyčný sám pro sebe kupuje. O čem často mluví, z čeho je nadšený a září mu při tom oči.

Čemu se ale raději vyhnout?

Dárkům, které můžou vyvolávat dojem, že je dotyčný poučován.

Např. ve smyslu “hodně štěstí, zdraví a přestaň kouřit”. Vím, darující to většinou myslí fakt dobře, ale vyznít to může úplně jinak. A s tím „smetákem“ to bylo tak, že darující je prostě hodně praktický, takže to rozhodně nebylo myšleno něco jako „pořádně si doma ukliď“ 🙂

Pokud nerozumíte koníčkům obdarovaného.

A v těch věcech se moc (nebo vůbec) nevyznáte, raději se do toho nepouštějte. Mohli byste nadělat víc škody než užitku. Méně je někdy více. Koupit třeba nevhodný objektiv na foťák není pro fotografa zrovna výhra.

Takže…

Možností, jak se dopátrat toho, co člověka potěší, je hodně. Ale dá to trochu práce.
A pokud si fakt nejste jisti, tak zvolte klidně raději něco neutrálního.

Knížka, dárková poukázka (to je docela dobrá volba), pouzdro na brýle (pokud nosí) nebo hezké pero (psát musí přece občas každý…óóó miluji pera nebo štětce).

Je to tak trochu alchymie že? Ale příznám se, i já mám někdy s vymýšlením dárků trochu problém. Ale záleží taky na tom, pro koho dárek vymýšlím. Když vím, že dotyčný dárek ocení a vím, že mu udělá radost, tak si s tím dám prostě práci.

A to se mi zatím vždycky vyplatilo… ?

Myslím, že právě ta pozornost, kterou věnujeme výběru dárku je ten benefit, ta věc, kterou obdarovaný v dárku vnímá a cítí… Vždyť i tohle je právě to, co dělá Vánoce krásnými 

To je dneska všechno.
Mějte se hedvábně a pohodově. A taky předvánočně…

Ale možná pořád nevíte a rády byste se o hedvábí dozvěděly něco víc. Říkáte si, je to moc peněz a já nevím, jestli mi to za to stojí. Upřímně, chápu vás! Taky si velmi rozmýšlím, když mám dát za nějakou věc pár tisíc. Zkoumám to ze všechn stran a zjišťuju si o dané věci co nejvíc detailů. A možná právě tady i vám pomůžou nějaké informace navíc>>>

Je nadšená tvůrkyně hedvábných kousků do vašich skříní. Dělá svět barevnější a obléká ženy do hedvábí. Dostala do vínku velký DAR. Má citlivý radar na vnímání barev. Prožívá barvy každou buňkou svého těla.

Barvy ji dokážou rozvášnit. Této vášni pouští uzdu při práci s hedvábím i na plátně. Do každého výrobku se otiskne kousíček tvůrce, kousek jeho duše. Tento originální otisk najdete v každém jejím výrobku. Umírá ve výtvarných potřebách a ateliér je jejím "obývacím pokojem" ♥
Komentáře