DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ ! Na e-shopu se vyskytly technické potíže a nelze dokončit objednávku!
Pokud  jste si vybrali nějaký hedvábný výrobek, prosím napište mi nebo zavolejte.

 mail: lada@zenavhedvabi.cz,    tel.: 776 64 11 02 .   Děkuji a omlouvám se za komplikace.

Hedvábná šála – vrapovaná nebo hladce vyžehlená?

A co je vlastně to vrapování?

Toto jsou otázky, na které se mě občas zákaznice ptají… Jde hlavně o hedvábné šály, ale občas to řešíme se zákaznicemi i u sukní. Chcete se dozvědět víc? Pusťte si toto krátké video>>>

Vrapování je v podstatě jedna z možností finální úpravy hedvábného šátku, kterou používám občas i u hedvábných sukní (když si to zákaznice vyžádá). Je to takový způsob „namačkání“. Ve videu (i na obrázcích) vidíte dvě šály, jednu vrapovanou a jednu hladce vyžehlenou.

Záměrně jsem ve videu zvolila skoro stejnou (hodně podobnou) barevnost obou šál, abyste viděly rozdíl mezi tou jednotlivou úpravou. Na panně ve videu (nebo na fotografii vlevo) vidíte právě tu vrapovanou šálu.

Všimněte si, že to dělá takovou jakoby podélnou strukturu, je to takové lehounké jakoby plisování (ale lehce asymetrické, nepravidelné).

Šála tím vrapováním trošku zmenší svůj objem, takže toho meteriálu potom máte na krku trochu míň (viz foto).

Oproti tomu šála hladce vyžehlená je splývavější než ta vrapovaná a myslím si, že na ní víc vynikne hedvábný materiál jako takový. Je taková lesklejší a udělá trošku větší objem.

Taky se často ptáte, jestli je to vrapování trvalá úprava. Bohužel ne. Po každém vyprání se musí hedvábí buď znovu vyžehlit nebo navrapovat. Nebo pokud někomu nevadí přirozeně zmačkané hedvábí, může nechat jen tak bez žehlení a bez dalších úprav 🙂

A teď vám řeknu jednu fintu.

Jak docílit toho, aby to vrapování dostalo nějaký pravidelnější tvar a bylo trochu „uhlazenější“?

Pokud šátek navrapujete, můžete ho potom ještě velmi lehce přežehlit (tak trochu 2 v 1). Tím se ta vrapovaná struktura trochu „urovná“ a je rovnoměrnější. Ale nutné to není.

Ve videu jsem ještě zapomněla říct, že každý způsob je jinak variabilní co se týče uvázání šátku (no jo, lehká nervozita před „kamerou“ dělá svoje..) Pokud zvolíte šátek hladce vyžehlený, pracuje se s ním trochu jinak než se šátkem vrapovaným. Podle mě o trochu lépe, dá se s ním přímo kouzlit.

Shrnuto, jaké jsou výhody toho kterého způsobu finální úpravy:
Hladký vyžehlený šátek
  • je více splývavý a přizpůsobivý
  • zároveň je více variabilní, dá se uvazovat na nejrůznější způsoby
  • je lesklejší a více vynikne hedvábí samotné
  • vypadá slavnostněji a decentnějí (elegantněji), je vhodný i k večerním šatům
Vrapovaný šátek
  • vytváří dojem menšího objemu (díky struktuře se trochu smrskne)
  • vytváří zajímavou strukturu, která možná i více udržuje v zimě teplo
  • je spíše ležérnější, vhodnější třeba k džínovým bundám a oblečení pánského stylu, není tak slavnostní jako vyžehlený

Ve videu jste viděly tuto šálu: Odkaz na šálu http://zenavhedvabi.cz/…/podzimni-zlatohneda-hedvabna-sala…/ A tu menší – hladce vyžehlenou – jsem zjistila, že na eshoopu ještě nemám, napravím! 

Co se vám líbí víc, to vrapování nebo ta žehlená úprava?
Ale možná pořád nevíte a rády byste se o hedvábí dozvěděly něco víc. Říkáte si, je to moc peněz a já nevím, jestli mi to za to stojí. Upřímně, chápu vás! Taky si velmi rozmýšlím, když mám dát za nějakou věc pár tisíc. Zkoumám to ze všechn stran a zjišťuju si o dané věci co nejvíc detailů. A možná právě tady i vám pomůžou nějaké informace navíc>>>

Je nadšená tvůrkyně hedvábných kousků do vašich skříní. Dělá svět barevnější a obléká ženy do hedvábí. Dostala do vínku velký DAR. Má citlivý radar na vnímání barev. Prožívá barvy každou buňkou svého těla.

Barvy ji dokážou rozvášnit. Této vášni pouští uzdu při práci s hedvábím i na plátně. Do každého výrobku se otiskne kousíček tvůrce, kousek jeho duše. Tento originální otisk najdete v každém jejím výrobku. Umírá ve výtvarných potřebách a ateliér je jejím "obývacím pokojem" ♥
Komentáře