Toto jsou otázky, na které se mě občas zákaznice ptají… Jde hlavně o hedvábné šály, ale občas to řešíme se zákaznicemi i u sukní. Chcete se dozvědět víc? Pusťte si toto krátké video>>>
Vrapování je v podstatě jedna z možností finální úpravy hedvábného šátku, kterou používám občas i u hedvábných sukní (když si to zákaznice vyžádá). Je to takový způsob „namačkání“. Ve videu (i na obrázcích) vidíte dvě šály, jednu vrapovanou a jednu hladce vyžehlenou.
Záměrně jsem ve videu zvolila skoro stejnou (hodně podobnou) barevnost obou šál, abyste viděly rozdíl mezi tou jednotlivou úpravou. Na panně ve videu (nebo na fotografii vlevo) vidíte právě tu vrapovanou šálu.
Všimněte si, že to dělá takovou jakoby podélnou strukturu, je to takové lehounké jakoby plisování (ale lehce asymetrické, nepravidelné).
Šála tím vrapováním trošku zmenší svůj objem, takže toho meteriálu potom máte na krku trochu míň (viz foto).
Oproti tomu šála hladce vyžehlená je splývavější než ta vrapovaná a myslím si, že na ní víc vynikne hedvábný materiál jako takový. Je taková lesklejší a udělá trošku větší objem.
Taky se často ptáte, jestli je to vrapování trvalá úprava. Bohužel ne. Po každém vyprání se musí hedvábí buď znovu vyžehlit nebo navrapovat. Nebo pokud někomu nevadí přirozeně zmačkané hedvábí, může nechat jen tak bez žehlení a bez dalších úprav 🙂
Jak docílit toho, aby to vrapování dostalo nějaký pravidelnější tvar a bylo trochu „uhlazenější“?
Ve videu jsem ještě zapomněla říct, že každý způsob je jinak variabilní co se týče uvázání šátku (no jo, lehká nervozita před „kamerou“ dělá svoje..) Pokud zvolíte šátek hladce vyžehlený, pracuje se s ním trochu jinak než se šátkem vrapovaným. Podle mě o trochu lépe, dá se s ním přímo kouzlit.
Ve videu jste viděly tuto šálu: Odkaz na šálu http://zenavhedvabi.cz/…/podzimni-zlatohneda-hedvabna-sala…/ A tu menší – hladce vyžehlenou – jsem zjistila, že na eshoopu ještě nemám, napravím!