DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ ! Na e-shopu se vyskytly technické potíže a nelze dokončit objednávku!
Pokud  jste si vybrali nějaký hedvábný výrobek, prosím napište mi nebo zavolejte.

 mail: lada@zenavhedvabi.cz,    tel.: 776 64 11 02 .   Děkuji a omlouvám se za komplikace.

Může se hedvábí prát nebo musí do čistírny?

V jednom z minulých článků jsem se věnovala tomu, jak je nebo není hedvábí choulostivé. Choulostivé především na nošení.

A dneska bych ráda vysvětlila, jak hedvábí prát (a neprat). I když všechny tyto informace (a ještě mnohem víc) dostanete s každou objednávkou. Vytvořila jsem pro vás podrobný ebook o tom, jak o hedvábí pečovat a pár vychytávek, takže po doručení vašeho hedvábí si jej můžete zdarma stáhnou. Ptáte se totiž docela často a i toto je jeden z faktorů, díky kterému se rozhodujete, jestli si sukni nebo šátek objednáte nebo ne.

Může se hedvábí prát nebo musí do čistírny?

Obecně se většinou tvrdí, že se hedvábné  oblečení musí dávat do čistírny, že hedvábí nesnáší praní. Je to většinou proto, že by praní doma ve vodě a v běžných pracích prostředcích ovlivnilo kvalitu hedvábné látky. Jedná se ale především o tužší hedvábné materiály jako jsou tafty, dupiony nebo brokáty. Existuje i tuhý satén a tady to platí taky. Pokud však chcete ubrat tuhosti látky, tak ji můžete šetrně vyprat doma a hedvábná látka tím změkne.

Nicméně, pojďme se podrobněji podívat na to hedvábí, které používám já a jak tedy prát moje výrobky z hedvábí.

Jsou to většinou hladké druhy hedvábí jako je Habotai v různých gramážích, občas jemnější satén a krepdešín a taky hedvábí s tzv. keprovou vazbou – Twill (dělá to na látce takovou jemnou strukturu šikmých proužků). O některých hedvábných materiálech jsem psala více v tomto článku.

Sukně i šátky, potažmo další výrobky, sama barvím a maluju. Barvy,  které používám, jsou na vodní bázi (a netoxické). Tudíž hedvábí při práci tak jako tak přijde do styku s vodou. A to hned několikrát v celém procesu. Takže není důvod se obávat, že byste museli dávat tyto hedvábné výrobky do čistírny. Pochopitelně, neříkám tady žádné obecné pravidla, mluvím jen z vlastní zkušenosti.

Takže ANO, sukně i šátky či jiné moje výrobky se dají prát ručně doma. Nemusíte běhat do čistírny. 🙂

Jak tedy hedvábí prát?

Ideální je prát v ruce, sukni např. ve vaně s vlažnou nebo mírně teplou vodou. Ono sice snese i teplejší vodu, ale může se trošičku a taky zbytečně vypírat barva.

To nožství a zabarvení vody berte s rezervou, to jsem prala víc modrých hedvábných věcí najednou a bylo to hned po barvení 🙂

Do vody kápněte trochu jemného šamponu nebo tekutého přípravku na praní vlny a hedvábí. Proč? Protože vlna a hedvábí jsou obojí živočišná vlákna a tudíž mají podobné nároky na údržbu. Hedvábí i vlna má ráda kyselejší prostředí a obyčejné mýdlo nebo prací prášek jsou spíše zásadité povahy a jsou tím pádem agresivnější k tak jemnému materiálu.

Doporučuji NEpoužívat obyčejné mýdlo nebo obyčejný prací prostředek!

(k tomu se sice pojí historka, ale to by bylo na dlouho, tak tohle si nechám na jindy)

Po vyprání hedvábí vymáchejte a do poslední máchací lázně přidejte ocet, ten zároveň stabilizuje a oživuje barvy. No a na úplný závěr je dobré použít aviváž.

Ano, už vás některé slyším…nesnášíte aviváž, není to dobré pro pokožku, je to zbytečné apod. Ano, taky nemám ráda aviváž a prakticky ji na jiné prádlo nepoužívám s výjimkou hedvábných výrobků.

Proč?

Hedvábí je po vyprání takové jakoby drsnější, není tak hladké a splývavé a když ho zmáčknete, tak vydává až takový „vrzavý“ zvuk 😀 Nevím, jak to líp popsat. Jednoduše, hedvábí má všechny ty úžasné vlastnosti (hebkost, jemnost na dotek, splývavost) ve vyšší míře, když je vyprané v aviváži. To platí hlavně pro šátky, u sukně to až tak nevadí. Pokud mi nevěříte, klidně si to vyzkoušejte.


Další věc jsou skvrny.

Asi se vám někdy poštěstí si oblečení něčím polít nebo pobryndat (i mně se to samozřejmě stává) Nepoužívejte na odstraňování chlor, tedy savo, je to příliš agresivní, i když s barvou to prakticky ani nehne (vyzkoušeno). Zkuste raději nějaké přírodní cesty. Pokud máte nějakou dobrou zkušenost s praním skvrn, klidně napište do komentářů…

→ U praní skvrn ještě platí jedna důležitá věc:
Hedvábí NESMÍTE drhnout! (jako se např. kdysi předepíraly ponožky)

Toto nedělejte, zničíte si strukturu hedvábí a i když se fleku zbavíte, ta porušená struktura tam zůstane (bohužel taky vyzkoušeno, ale čím je hedvábí kvalitnější, tím víc vydrží). Pokud potřebujete, tak promnout relativně jejmně a neustále kontrolovat, abyste to nepřehnaly.

Takže zapamatovat:
JEMNÉ  HEDVÁBÍ, JEMNÉ  PRANÍ!

Celé si to shrneme:

  • hedvábí JE MOŽNÉ prát v ruce doma, není nutná čistírna
  • vhodné je používat jemné šampony nebo přípravky na praní vlny a hedvábí (viz doporučení)
  • voda na praní by měla být mírně teplá nebo vlažná
  • syté a tmavší barvy budou možná trochu pouštět, zvláště když je výrobek nový a taky některé barvy prostě pouštějí víc
  • do poslední máchací lázně přidejte obyčejný ocet, hedvábí si v něm polahodí
  • úplně na konec vymáchejte sukni nebo šátek v aviváži
  • na skvrny by se neměl používat chlor, tzn. např. savo, zkuste raději přírodní cesty
  • skvrny nesmíte drhnout, zničíte si strukturu hedvábí



Na praní doporučuji tyto přípravky:

Jemný šampon, jakýkoliv, jen NE MÝDLO, případně jen tekuté.
Speciální přípravky na vlnu a hedvábí např. Perwoll, viz obrázek.
Na závěr do vody ocet a potom aviváž

A jak jsme praly s dcerou moji hedvábnou sukni a šátek? Tak žeby příště?
Mějte se hevábně ♥


Ale možná pořád nevíte a rády byste se o hedvábí dozvěděly něco víc. Říkáte si, je to moc peněz a já nevím, jestli mi to za to stojí. Upřímně, chápu vás! Taky si velmi rozmýšlím, když mám dát za nějakou věc pár tisíc. Zkoumám to ze všechn stran a zjišťuju si o dané věci co nejvíc detailů. A možná právě tady i vám pomůžou nějaké informace navíc>>>

Je nadšená tvůrkyně hedvábných kousků do vašich skříní. Dělá svět barevnější a obléká ženy do hedvábí. Dostala do vínku velký DAR. Má citlivý radar na vnímání barev. Prožívá barvy každou buňkou svého těla.

Barvy ji dokážou rozvášnit. Této vášni pouští uzdu při práci s hedvábím i na plátně. Do každého výrobku se otiskne kousíček tvůrce, kousek jeho duše. Tento originální otisk najdete v každém jejím výrobku. Umírá ve výtvarných potřebách a ateliér je jejím "obývacím pokojem" ♥
Komentáře