Materiál hedvábný – 1. díl mini série

Možná byste si rády konečně něco objednala, šálu nebo sukni, ale nějak pořád nevíte. Nevíte, jestli zvolit ten nebo onen materiál.

Ponge? Habotai? Twill?

Vůbec netušíte, co ta slova znamenají. Doslova španělská vesnice…

Řekněme, že v barvě máte jasno. Tak teď ještě ten materiál…
Nehledejte tady žádné odborné nebo velmi detailní informace o hedvábí. Píšu tuto sérii článků ze svého vlastního úhlu pohledu a vycházím ze svých vlastních zkušeností.

Ono je to pořád 100% hedvábí, jen může mít prostě jinou strukturu a trošku jiné zpracování a tím pádem i vlastnosti. A taky jinak vypadá a na různé výrobky se používá. Ráda bych vám aspoň přiblížila, jak který druh vypadá a jaké má vlastnosti, ačkoliv vím, že není nad fyzický dotek a možnost si látku osahat. Tuším to a  a proto jsem pro vás připravila i spešl vzorník hedvábí. A taky proto píšu tyto řádky. A protože je toho celkem hodně a je těžké to vysvětli jen pár slovy, co je potřeba k materiálům napsat, bude to taková Mini série článků. Zaměříme se především na druhy hedvábí, které používám při barvení a malování já. Ano, švadlenky určitě budou vědět, ale prominou, pro ně tento článek nepíšu.

Vlastně nevím, z čeho to chci… Twill anebo Habotai? Co si pod tím mám jako představit?“

DRUHY HEDVÁBÍ

…se od sebe liší:

  • gramáží – tj. hmotností v gramech na metr čtvereční, laicky řečeno „hustotou“ tkaní
  • způsobem tkaní – jakou to pak dělá na látce strukturu
  • a také použitým typem hedvábí. Ano, čtete správně…! Jsou i různé druhy hedvábí, neboť hedvábné vlákno není vždy a v celém kokonu stejné. A nakonec ani všechny kokony nejsou stejné, některé hedvábí je plané, jiné ušlechtilé a náročné na výrobu.

 

Nechci vás nudit nabubřelými fakty, takže jen krátce o tom, jak vypadá VÝROBA HEDVÁBÍ

Pro výrobu hedvábí je důležitý bourec morušový, který jako jediný produkuje pravé hedvábí. Je to noční motýl, jehož potravou jsou výhradně listy moruše. Tvoří kolem sebe při zakuklování zámotek z hedvábných vláken. Samotné vlákno se získává rozvinutím zámotku – kokonu.

Hedvábná vlákna z jednoho zámotku můžou dosahovat délky až 1 500 metrů. Na kokonu je ovšem celková délka vlákna kolem 4000 m, ale nejkvalitněšjí je vlákno ze střední části kokonu, poté, co se odvine vrchní, méně kvalitní část. Z té se pak dělá tzv. „buretové hedvábí“.
(údaje o délkách vláken na kokonu se u různých zdrojů liší).

Rozvinutá vlákna z několika kokonů se poté utkají dohromady a tak vznikne jediné tzv. nekonečné hedvábné vlákno. Aby zámotek držel pohromadě, spojuje a obaluje bourec vlákna klihovitou hmotou sericinem. Hmota je na jemných vláknech ponechána po dobu zpracování jako jejich ochrana. Surové hedvábí má nažloutlou nebo nahnědlou barvu.

NIŽŠÍ GRAMÁŽ
aneb hedvábí na šátky a šály

Dnes si ještě probereme tzv. lehčí druhy s nízkou nebo nižší gramáží

Hedvábí s nižší gramáži najdete téměř ve všech výtvarných potřebách. Nebudu tady psát, kolik který druh váží s přesností miligramů na centimetr, stejně vám to asi nic neřekne. Od tohoto poměru váhy/plošné míry v cm se pak odvíjí ono číslo za názvem hedvábí, např. Ponge 5, Habotai 8, Krepdešín 16 apod. Čím vyšší číslo, tím pochopitelně vyšší gramáž (= váha= hustota) hedvábí. Zkusím popsat jednotlivé druhy tak, abyste si to dokázali představit. Vím, že vás zajímají spíše vlastnosti, jak který druh vypadá, jak je choulostivý, který druh se hodí na co apod.

Mezi tyto druhy hedvábí s velmi nízkou gramáží patří:

  • Ponge 5
  • Ponge 6

Tyto velmi jemné druhy jsou vesměs a běžně používány na šátky a šály. Tedy myslím hlavně v kreativních dílnách případně. Ponge 5 a 6 je poměrně hodně choulostivé, moc nevydrží, je celkem řídké a dost průsvitné (já ho už nepoužívám). Dá se použít snad jedině na šátky nebo šály. Jestli najdete nějaké oblečení z tohoto druhu, raději prchejte…byly by to zbytečně vyhozené peníze.

Hedvábný šátek z ponge 5 (nebo 6? už si to nepamatuju :)) Je hodně lesklý, ale moc jemný a choulostivý… Rychle se na tomto druhu hedvábí projeví opotřebování nošením.

Dalším druhem s nižší gramáží je Habotai 8.

Ovšem tento druh už zdaleka není tak řídký a jemný. Habotai 8 už se dá použít třeba na podšívku, spodničku do hedvábné sukně nebo i lehoučkou halenku. Habotai 8 je na tom o poznání lépe. Není zdaleka tak choulostivé, je daleko pevnější, o dost více vydrží. Já toto hedvábí už dlouho používám na šály a velmi se mně i mým zákaznicím osvědčilo. Dříve jsem používala i ponge 6, ale dost brzy jsem zjistila, že kvalta není opravdu nic moc a připadalo mi to skoro jako škoda práce. Proto jsem přešla a dodnes používám Habotai 8 a vyšší, kvatlitnější druhy. Tento druh hedvábí je ale na šály naprosto dostačující a kvalitní. Je krásně hladký, stále ještě docela jemný, splývavý a docela poddajný, takže se s ním dobře pracuje.

Na fotu Habotai 8

Tak abych vás nezavalila informacemi, další druhy si necháme na příště.
Že by už konečně došlo na výše zmiňovaný hedvábný Twill?

Možná pořád nevíte a rády byste se o hedvábí dozvěděly něco víc. Říkáte si, je to moc peněz a já nevím, jestli mi to za to stojí. Upřímně, chápu vás! Taky si velmi rozmýšlím, když mám dát za nějakou věc pár tisíc. Zkoumám to ze všechn stran a zjišťuju si o dané věci co nejvíc detailů. A možná právě tady i vám pomůžou nějaké informace navíc>>>

 

Je nadšená tvůrkyně hedvábných kousků do vašich skříní. Dělá svět barevnější a obléká ženy do hedvábí. Dostala do vínku velký DAR. Má citlivý radar na vnímání barev. Prožívá barvy každou buňkou svého těla.

Barvy ji dokážou rozvášnit. Této vášni pouští uzdu při práci s hedvábím i na plátně. Do každého výrobku se otiskne kousíček tvůrce, kousek jeho duše. Tento originální otisk najdete v každém jejím výrobku. Umírá ve výtvarných potřebách a ateliér je jejím "obývacím pokojem" ♥
Komentáře