V létě nám je většinou horko. Potíme se, přemýšlíme spíš, co si neoblíct. Proto máme nejradši, když si toho oblečeme co nejmíň, co nejlehčí materiály, pokud možno ideálně přírodní. Za prvé se v nich tak nepotíme a za druhé když už, tak tyto materiály většinou pot sají. A my ženy částo sáhneme po něčem vzdušném, volném, rozevlátém…třeba po šatech nebo sukni.
Pojďme se podívat těm sukním na zoubek. Nebo pod sukně? 🙂
Některé jsou se spodničkou, některé jsou bez.
Jak to teda je? Měla by mít sukně spodničku nebo ne? Když je horko, tak je asi lepší spodničku nemít ne? Je to v podstatě další vrstva navíc…
Tyto a spousta dalších jsou takové ošemetné otázky a odpovědi na ně nejsou tak jednoznačné, jak by mohlo vypadat. Každá mince má dvě strany a to platí i v případě spodniček v sukních.
Dotazy na to, zda pořídit sukni se spodničkou nebo bez, jsou na mém eshopu téměr na denním pořádku. A naprosto je chápu. Pojďme se podívat na to, jak to funguje konkrétně u hedvábných sukní, které tvořím…
Je samozřejmě několik pohledů, resp. faktorů, které ovlivňují rozhodnutí, jestli je spodnička do sukně vhodná či nutná (ty dvě strany mince viz výše), případně jakou. Budu se postupně věnovat všem těmto faktorům a podrobně si je vysvětlíme.
Předně bych chtěla napsat, že prakticky každý kvalitnější oděv má většinou podšívku nebo spodničku. Proč asi? Není tam jen na ozdobu. Vypodšívkovaný oděv je prostě rázem vyššího kalibru. Pokud je podšívka přišitá po celém obvodu jakéhokoliv kousku oblečení, tak samozřejmě plní i funkci estetickou. Aby oděv vypadal hezky i zevnitř. Já mám ráda, když oblečení vypadá hezky i uvnitř. A na tom si zakládám i u svých výrobků.
U dlouhých sukní je však spodnička obvykle volně všitá. Ale to je záměr. Chceme, aby se sukně volně vlnila a pěkně splývala.
Už jen pro tento estetický dojem si myslím, že spodnička vhodná JE.
Osobně bych ji doporučila vždy, i když nemusí vždycky nutně být dlouhá.
To je prakticky jeden z nejdůležitějších aspektů. Hedvábí je jemné a vě většině případů může být a bývá průsvitné. Mluvíme teď především o hedvábí, které na sukně používám já.
Docela tady ale záleží na barvě. Pokud je sukně hodně tmavá, třeba tmavě modrá, tmavě zelená nebo černá (nebo jakékoliv jiné tmavé barvy), sukně až tak průsvitná není. Takže v tomto případě může být sukně bez spodničky.
Naopak u světlých barev je spodnička NUTNOSTÍ. Nemyslím, že toužíme po tom, aby všichni kolemjdoucí věděli, jaké máme spodni prádlo 🙂 Chceme být v sukni krásné, jemné a ženské. Ale i zde platí, že výjimka potvrzuje pravidlo a některá žena chce světlou sukni bez spodničky.
Toť otázka do pranice. Co je pro někoho nic, je pro jiného moc.
Ale teď vážnfě…
Hedvábí, které na sukně používám, bohužel trochu průsvitné je. Především světlé barvy. Do sukní světlých barev tudíž spodničku rozhodně DOPORUČUJI! Minimálně krátkou. Ovšem tady je zase další věc k posouzení…
Tím, že je sukně trochu průsvitná a spodnička krátká, je vidět, kde spodnička končí.
Především proto doporučuji do světlých a středně světlých sukní spodničku raději dlouhou.
Něco jiného ovšem je, pokud je prosvítající spodnička nad koleny žádoucí efekt (někdo to holt rád průsvitné 😀 )
U tmavších a hodně tmavých barev spodnička vyloženě nutná není anebo stačí krátká. Tady to tak moc nevadí, protože sukně téměř neprosvítá a tak to není moc vidět.
Přesto si tak nějak dovolím spodničku doporučit vždycky. Snad jedině s výjimkou volánových sukní, jak si řekneme níže. Funguje to taky jako jakási ochrana oděvu.
Tady zase záleží hlavně na střihu sukně. U střihově jednodušších sukní áčkovitého typu (nahoře úzké a směrem dolů více nebo méně se rozšiřující) doporučím raději spodničku dlouhou. A to právě díky průsvitnosti materiálu. Krátká spodnička bude totiž prosvítat a bude vidět, kde končí. Pokud vám to ale nevadí, nevidím v tom problém. Pro někoho to může být sexy 🙂 A čím světlejší barva, tím více je spodní okraj spodnčky vidět.
Na druhou stranu třeba do sukně několika volánové (obvykle 3 volánové) podle mého názoru stačí spdonička krátká. A to hned ze dvou důvodů:
Toto je další velmi častý dotaz, reps. obava. Samozřejmě vždy záleží taky na střihu. Ale v podstatě všechny sukně šijeme střihově tak, aby v horní části u bavlněného pásku, byla sukně co nejméně nařasená. Řasíme víc pouze na výslovné přání zákaznice. A pochopitelně spodnička KOPÍRUJE střih sukně. Proto je víceméně stejného střihu jako sukně.
A i když je v místě našití bavlněného úpletu (pásek) hedvábí trochu nařasené, “zmenšení” objemu docílíme celkem jednoduše. Prostě tuto část pořádně vyžehlíme a tím případné menší sklady zploštíme.
Sukni většinou takto vyžehlenou už odesílám, takže z toho opravdu nemusíte mít strach.
A proč sukně musí být aspoň trochu nařasená?
Je to kvůli oblékání. Abyste sukni přetáhly pře nejširší místo, přes boky.
Představte si, že je venku 30 stupňů… Nebo více. Je vám horko? Jasně, že je! A je celkem jedno, jestli máte jen tílko nebo lehkou košili. Prostě je vedro.
A tak jako tak se nejspíš potíte. Někdo méně, někdo více. Proto je myslím celkem jedno, jestli máte v sukni jednu vrstvičku jemného hedvábí navíc nebo ne. Ono totiž hedvábí má mimořádné termoregulační vlastnosti, takže to horko pod sukní je relativní 🙂 Stejně se v tom pařáku raději někam schvováte.
Spodnička je steijně jako sukně ušitá z přírodního čistého hedvábí. A nebojte se, ani na spodničce to není žádné řídké Ponge (občas najdu na netu i šaty nebo sukně z tohoto tenoučkého a řídkého materiálu…prosím toto nebrat! Je to opravdu škoda peněz).
Hedvábí na spodničky je stejné, jaké běžně používám na šátky a šály. Dříve jsem šila spodničky ze směsi bavlna/hedvábí, ale pak jsem si řekla, proč ochuzovat ženy o ten pocit, že mají na sobě hedvábí? A navíc je hedvábná spodnička hezky klouzavá. Mimochodem, slabší druhy hedvábí se běžně používají na podšívky do dražších oděvů. Tak proč by nemohly sukně z hedvábí mít hedvábnou spodničku?
Spodnička se šije o pár centimetrů kratší než samotná sukně. Takže nemusíte mít obavy, že by vykukovala. I když by se to dalo udělat tak, aby to byl záměr. Třeba s krajkou? 🙂
A nemotá se spodnička příliš mezi nohy při chůzi?
Co myslíte? Oba díly – vrchní díl sukně i spodnička jsou z hedvábí. Pokud bude foukat vítr, tak se vám bude sukně motat tak jako tak. A za normálních podmínek vlaje sukně zároveň se spodničkou.
A toto mám na svých sukních nejradši, toto přímo MILUJU ! ♥ Jak to hedvábí povlává kolem nohou… Nevím proč, ale působí mi to přímo rozkoš! 😀
Jak jsme si popsaly výše, spodnička je taky z pravého hedvábí. Takže o ten úžasný pocit z doteků heboučkého hedvábí nejste ochuzeny. Proto tento argument můžeme úplně vypustit z hlavy, nemá totiž žádné opodstatnění.
Tak si to teda shrneme… Proč spodničku prostě doporučuji? Některé sukně dokonce bez spodničky ani nenabízím, ze všech výše uvedených důvodů.
Shrnutí všech aspektů:
Snad jsme to probraly všechno. Ale kdyby náhodou né, tak tady je kontakt na mě eshop@zenavhedvabi.cz. Klidně napište, ráda odpovím, poradím 🙂